Jesteś tutaj: Realizowane programy » Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Czytaj treśćCzytaj treść

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Informujemy, że wniosek na zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa złożony przez nasze przedszkole przeszedł pomyślnie procedurę weryfikacji formalnej oraz oceny merytorycznej i tym samym uzyskaliśmy rządowe wsparcie w formie dotacji w kwocie 3.000,00 zł w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” dotyczącego wspierania organów prowadzących placówki wychowania przedszkolnego, szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w obszarze rozwijania zainteresowań dzieci i młodzieży przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. Nasze przedszkola wnosi wkład własny w wysokości 750,00 zł. Oznacza to, że razem z otrzymaną dotacją mamy do wydania do końca 2021r. 3.750,00 zł na zakup nowości wydawniczych oraz realizację działań promujących czytelnictwo.

Wszelkie informacje dotyczące realizacji powyższego programu będą umieszczane na stronie: www.przedszkole3.swiebodzice.pl  oraz portalu społecznościowym FC.

Spotkanie rodziców z panią Małgorzatą Błaszczyk dotyczące czytania bajek dzieciom

Dnia 29. 11. 21r. odbyło się spotkanie z rodzicami dzieci z grup "Pszczółki" i "Słoneczka" na temat wpływu czytania na rozwój dziecka. Rodzice usłyszeli, że książka może i powinna zastąpić w dużym stopniu komputer, przed którym dzieci spędzają bardzo dużo czasu.

Książka uczy, bawi, rozwija i wzbogaca słownictwo dziecka. W myśl założeń powinno się każdego dnia czytać dzieciom 20 min. Pojawiła się też myśl, że ważne jest czytanie dziecku od urodzenia, a także wtedy kiedy dziecko już się nauczy czytać.

Spotkanie poprowadziła pani Małgorzata Błaszczyk z Poradnii Psychologiczno- Pedagogicznej w Świebodzicach, której bardzo serdecznie dziękujemy.

Justyna W.

"(…)Było tak: w sędziwym lesie,
Który widać na bezkresie,
Mieszkał bury wilk Barnaba,
Zamożniejszy od nababa.
Miał on skarbów pełne wory
I wciąż znosił do komory(…)"

Systematyczny kontakt dziecka z książką aktywizuje jego rozwój intelektualny i emocjonalny, budzi wrażliwość estetyczną, sprzyja rozwijaniu postaw twórczych oraz wyzwala ekspresję dziecięcą. W ramach realizacji programu "Bajki z dzieciństwa naszych dziadków” w dniu 03. listopada grupę Pszczółek odwiedziły zaprzyjaźnione babcie z Klubu Senior + w Świebodzicach. Zaprezentowały nam bajkę Jana Brzechwy Opowiadał dzięcioł sowie. Dowiedzieliśmy się z niej dlaczego warto być pomocnym i uczciwym i jak ważna jest przyjaźń w życiu każdego z nas. Z niecierpliwością będziemy czekać na kolejną wizytę naszych Seniorek.

Marta Wołodźko

W związku ze zbliżającym się Narodowym Świętem Niepodległości, grupa „Pszczółek” odwiedziła Bibliotekę Dziecięcą, gdzie wraz z Panią Agnieszką poszukiwaliśmy symboli narodowych.

Nasze poszukiwania rozpoczęliśmy od obejrzenia teatrzyku Kamishibai „Legenda o Lechu, Czechu i Rusie”. Legenda ta opowiada o naszym pierwszym symbolu narodowym, jakim jest godło z Orłem Białym. Dowiedzieliśmy się również w jakich
okolicznościach powstała nasza Ojczyzna. Zajęcia biblioteczne bardzo nas wszystkich zainteresowały i na pewno przyjdziemy tu znowu.

Bajkoterapia.

Dnia 29.11.21 r. na zebraniu z rodzicami -mieliśmy przyjemność gościć Panią Małgorzatę Błaszczyk. Pani Małgosia jest specjalistką z dziedziny bajkoterapii.

Bajkoterapia jest skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym i polega na prezentowaniu im utworów o charakterze terapeutycznym. W naszym przedszkolu systematycznie realizujemy tę formę zajęć edukacyjnych, bardzo ją lubimy.

Marta Wołodźko

"Spotkanie z bajką" w grupie "Słoneczka"

W dniu 07. 12. 21r. do dzieci z grupy "Słoneczka" przyszła pani Małgorzata Błaszyk, pracownik Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Świdnicy. Pani Małgosia przeczytała ciekawą opowieść o Mikołajach, którzy mieli różne kłopoty. Dzieci starały się znaleźć rozwiązanie tych problemów. Dzieci z zainteresowaniem słuchały bajki, a potem uczestniczyły w zabawie.

Justyna Wolska

"Mikołajek i Mikołaje" - bajkoterapia u Pszczółek

W dniu 14.12.2021 r. Pszczółki odwiedziła pani Małgosia Błaszczyk. Dzieci, z zaciekawieniem, słuchały czytanego przez nią opowiadania i odpowiadały na pytania dotyczące treści utworu. Spotkanie było świetną okazją do rozmowy na temat wartości, związanych z umiejętnościami społecznymi, dostarczając pozytywnych wzorców zachowania.

Justyna Szczepańska

Dnia 20.12.2021r. odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu literackiego na rodzinną, świąteczną wierszyko-rymowankę. W konkursie wzięło udział dziewięcioro dzieci z naszego przedszkola wraz z rodzicami i dziadkami. Przedmiotem konkursu było napisanie wiersza nawiązującego do tematyki Świąt Bożego Narodzenia. W konkursie przyznano

nagrody:

1. miejsce: Lena Pawlak z grupy Żabki
  2. miejsce: Aleksandra i Wiktor Wilczek z grupy Jagódki
  3. miejsce: Julia Gruchała z grupy Pszczółki

oraz trzy wyróżnienia:

• Filip Półtorak z grupy Pszczółki
  • Luiza Łebkowska z grupy Stokrotki
  • Wojciech Roszkowski z grupy Żabki.

Dziękujemy Państwu za zaangażowanie i udział w konkursie. Napisane przez Państwa wiersze wykorzystane zostaną podczas zabaw i pracy z przedszkolakami.

Niniejszy konkurs zorganizowany został w ramach programu Narodowe czytelnictwo.

Marta Wołodźko

„Jaś i Małgosia w krainie bajek”

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa dzieci z grupy Biedronki przygotowują przedstawienie pt: „Jaś i Małgosia w krainie bajek”. Bajki znamy i lubimy, a jeszcze chętniej je oglądamy. Swoją pomocą i doświadczeniem wspiera dzieci pani Bożenka , aktorka Teatru Lalek w Wałbrzychu. Jaś i Małgosia wędrują prze las, w którym spotykają Kota w Butach, Czerwonego Kapturka, Siedmiu Krasnoludków, Królewnę Śnieżkę.

Izabela Zawadzka-Żyłka