Jesteś tutaj: Realizowane programy » Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Czytaj treśćCzytaj treść

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 

Informujemy, że wniosek na zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa złożony przez nasze przedszkole przeszedł pomyślnie procedurę weryfikacji formalnej oraz oceny merytorycznej i tym samym uzyskaliśmy rządowe wsparcie w formie dotacji w kwocie 3.000,00 zł w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” dotyczącego wspierania organów prowadzących placówki wychowania przedszkolnego, szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w obszarze rozwijania zainteresowań dzieci i młodzieży przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. Nasze przedszkola wnosi wkład własny w wysokości 750,00 zł. Oznacza to, że razem z otrzymaną dotacją mamy do wydania do końca 2021r. 3.750,00 zł na zakup nowości wydawniczych oraz realizację działań promujących czytelnictwo.

Wszelkie informacje dotyczące realizacji powyższego programu będą umieszczane na stronie: www.przedszkole3.swiebodzice.pl  oraz portalu społecznościowym FC.

 


Spotkanie rodziców z panią Małgorzatą Błaszczyk dotyczące czytania bajek dzieciom

Dnia 29. 11. 21r. odbyło się spotkanie z rodzicami dzieci z grup "Pszczółki" i "Słoneczka" na temat wpływu czytania na rozwój dziecka. Rodzice usłyszeli, że książka może i powinna zastąpić w dużym stopniu komputer, przed którym dzieci spędzają bardzo dużo czasu.

Książka uczy, bawi, rozwija i wzbogaca słownictwo dziecka. W myśl założeń powinno się każdego dnia czytać dzieciom 20 min. Pojawiła się też myśl, że ważne jest czytanie dziecku od urodzenia, a także wtedy kiedy dziecko już się nauczy czytać.

Spotkanie poprowadziła pani Małgorzata Błaszczyk z Poradnii Psychologiczno- Pedagogicznej w Świebodzicach, której bardzo serdecznie dziękujemy.

Justyna W.


"(…)Było tak: w sędziwym lesie,
Który widać na bezkresie,
Mieszkał bury wilk Barnaba,
Zamożniejszy od nababa.
Miał on skarbów pełne wory
I wciąż znosił do komory(…)"

Systematyczny kontakt dziecka z książką aktywizuje jego rozwój intelektualny i emocjonalny, budzi wrażliwość estetyczną, sprzyja rozwijaniu postaw twórczych oraz wyzwala ekspresję dziecięcą. W ramach realizacji programu "Bajki z dzieciństwa naszych dziadków” w dniu 03. listopada grupę Pszczółek odwiedziły zaprzyjaźnione babcie z Klubu Senior + w Świebodzicach. Zaprezentowały nam bajkę Jana Brzechwy Opowiadał dzięcioł sowie. Dowiedzieliśmy się z niej dlaczego warto być pomocnym i uczciwym i jak ważna jest przyjaźń w życiu każdego z nas. Z niecierpliwością będziemy czekać na kolejną wizytę naszych Seniorek.

Marta Wołodźko


W związku ze zbliżającym się Narodowym Świętem Niepodległości, grupa „Pszczółek” odwiedziła Bibliotekę Dziecięcą, gdzie wraz z Panią Agnieszką poszukiwaliśmy symboli narodowych.

Nasze poszukiwania rozpoczęliśmy od obejrzenia teatrzyku Kamishibai „Legenda o Lechu, Czechu i Rusie”. Legenda ta opowiada o naszym pierwszym symbolu narodowym, jakim jest godło z Orłem Białym. Dowiedzieliśmy się również w jakich
okolicznościach powstała nasza Ojczyzna. Zajęcia biblioteczne bardzo nas wszystkich zainteresowały i na pewno przyjdziemy tu znowu.

Marta Wołodźko


Bajkoterapia.

Dnia 29.11.21 r. na zebraniu z rodzicami -mieliśmy przyjemność gościć Panią Małgorzatę Błaszczyk. Pani Małgosia jest specjalistką z dziedziny bajkoterapii.

Bajkoterapia jest skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym i polega na prezentowaniu im utworów o charakterze terapeutycznym. W naszym przedszkolu systematycznie realizujemy tę formę zajęć edukacyjnych, bardzo ją lubimy.

Marta Wołodźko


"Spotkanie z bajką" w grupie "Słoneczka"

W dniu 07. 12. 21r. do dzieci z grupy "Słoneczka" przyszła pani Małgorzata Błaszyk, pracownik Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Świdnicy. Pani Małgosia przeczytała ciekawą opowieść o Mikołajach, którzy mieli różne kłopoty. Dzieci starały się znaleźć rozwiązanie tych problemów. Dzieci z zainteresowaniem słuchały bajki, a potem uczestniczyły w zabawie.

Justyna Wolska


"Mikołajek i Mikołaje" - bajkoterapia u Pszczółek

W dniu 14.12.2021 r. Pszczółki odwiedziła pani Małgosia Błaszczyk. Dzieci, z zaciekawieniem, słuchały czytanego przez nią opowiadania i odpowiadały na pytania dotyczące treści utworu. Spotkanie było świetną okazją do rozmowy na temat wartości, związanych z umiejętnościami społecznymi, dostarczając pozytywnych wzorców zachowania.

Justyna Szczepańska


Dnia 20.12.2021r. odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu literackiego na rodzinną, świąteczną wierszyko-rymowankę. W konkursie wzięło udział dziewięcioro dzieci z naszego przedszkola wraz z rodzicami i dziadkami. Przedmiotem konkursu było napisanie wiersza nawiązującego do tematyki Świąt Bożego Narodzenia. W konkursie przyznano

nagrody:

 1. miejsce: Lena Pawlak z grupy Żabki
 2. miejsce: Aleksandra i Wiktor Wilczek z grupy Jagódki
 3. miejsce: Julia Gruchała z grupy Pszczółki

oraz trzy wyróżnienia:

 • Filip Półtorak z grupy Pszczółki
 • Luiza Łebkowska z grupy Stokrotki
 • Wojciech Roszkowski z grupy Żabki.

Dziękujemy Państwu za zaangażowanie i udział w konkursie. Napisane przez Państwa wiersze wykorzystane zostaną podczas zabaw i pracy z przedszkolakami.

Niniejszy konkurs zorganizowany został w ramach programu Narodowe czytelnictwo.

Marta Wołodźko


„Jaś i Małgosia w krainie bajek”

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa dzieci z grupy Biedronki przygotowują przedstawienie pt: „Jaś i Małgosia w krainie bajek”. Bajki znamy i lubimy, a jeszcze chętniej je oglądamy. Swoją pomocą i doświadczeniem wspiera dzieci pani Bożenka , aktorka Teatru Lalek w Wałbrzychu. Jaś i Małgosia wędrują prze las, w którym spotykają Kota w Butach, Czerwonego Kapturka, Siedmiu Krasnoludków, Królewnę Śnieżkę.

Izabela Zawadzka-Żyłka


Pszczółki i Bajki z dzieciństwa naszych dziadków.

Pszczółki goszczą swoich starszych Przyjaciół z Klubu Seniora i z radością wysłuchują przygotowanych- specjalnie dla nich bajek.

 


SPRAWOZDANIE DOTYCZĄCE PODEJMOWANYCH DZIAŁAŃ W PRZEDSZKOLU NR 3 NIEZAPOMINAJKA 
W RAMACH REALIZACJI 

NARODOWEGO PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

Przedszkole nr 3 Niezapominajka w Świebodzicach w miesiącach listopad – grudzień 2021 realizowało Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”.

W ramach realizacji tego programu podejmowaliśmy następujące działania:

 • Współpraca przedszkola z Publiczną Biblioteką (Oddział dziecięcy w Świebodzicach):
  • Wizyty przedszkolaków w bibliotece. Nauka korzystania z zasobów bibliotecznych.
  • Udział dzieci w zajęciach bibliotecznych. Oglądanie teatrzyków przedstawianych przez pracowników biblioteki formą Kamishibai „Legenda o Lechu, Czechu  i Rusie”.
  • Świętowanie Dnia Pluszowego Misia wraz z biblioteką. Udział dzieci w przedstawieniu teatralnym przygotowanym przez Panie z biblioteki pt. „ Pani Misiowa”.
  • Uhonorowanie dzieci przez Panie bibliotekarki odznaką „Przyjaciele biblioteki”.
 • Prowadzenie zajęć z zakresu bajkoterapii:
  • Zajęcia bajkoterapii były prowadzone w każdej grupie cyklicznie przez pracownika Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej. Dzieci bardzo polubiły te zajęcia. Chętnie w nich uczestniczyły. Dobór literatury przez prowadzącą wspomagał i integrował się z potrzebami dydaktyczno – wychowawczymi każdej grupy.
 • Spotkanie z Panem poetą.
  • Przy współpracy z biblioteką zorganizowano spotkanie z Panem poetą  Podczas którego, słuchały bajek, oglądały przedstawienie z udziałem pacynek. Dzieci miały również okazję uczestniczyć w zabawach z chustą animacyjną. Miały również możliwość przebierania się w stroje teatralne.
 • Promowanie czytelnictwa.
  • Zorganizowano spotkania z rodzicami dzieci na temat „Wpływu czytania na rozwój dziecka”. Rodzice usłyszeli, że książka może i powinna zastąpić w dużym stopniu komputer, przed którym dzieci spędzają bardzo dużo czasu. Książka uczy, bawi, rozwija i wzbogaca słownictwo dziecka. W myśl założeń powinno się każdego dnia czytać dzieciom 20 min. Pojawiła się też myśl, że ważne jest czytanie dziecku od urodzenia, a także wtedy kiedy dziecko już się nauczy czytać.
  • „Czytanie bajek z dzieciństwa” – bajki swoje czytali członkowie Klubu Seniora
  • W każdej grupie w tygodniu był organizowany „ Dzień Książki”.
  • Współpraca Teatrem Lalek w Wałbrzychu zorganizowanie przedstawienia reżyserowanego przez Panią Bożenę Oleszkiewicz aktorkę w/w teatru pt.„ Jaś i Małgosia w krainie baśni”.
  • Zakupione tytuły literackie nauczycielki wykorzystywały między innymi do realizacji tematyki kompleksowej.
  • Biblioteka przedszkolna wzbogaciła się o 77 książek i 12 audiobooków
  • Organizacja konkursów literacko – plastycznych
 • „Zaczytany Mikołaj” - Zadaniem uczestników konkursu było napisanie bajki według pomysłu dziecka, a przy pomocy rodzica oraz przedstawienie jej rozwiązania w formie plastycznej.

 

 • „Świąteczna rymowanka” – Celem konkursu było  inspirowanie dzieci i rodziców do aktywności twórczej i czytelniczej, rozwijanie wyobraźni, rozbudzanie fantazji oraz kreatywności dzieci w wieku przedszkolnym, rozwijanie zainteresowań literackich, stworzenie dzieciom i rodzicom możliwości prezentacji autorskich pomysłów,

Małgorzata Oczkowska

 

„Posłuchajcie, oto bajka"

Stokrotki zostały zaproszone do biblioteki na spotkanie z bohaterami bajek Marii Konopnickiej, a właściwie, z samą Marią Konopnicką, ponieważ w rolę znanej nam i lubianej polskiej poetki, wcieliła się Pani Agnieszka. Było to dodatkowym bodźcem do uważnego słuchania utworu czytanego przez autorkę spotkania oraz do śledzenia losów postaci przedstawionych w formie teatrzyku. Wierzymy, że takie spotkania w bibliotece, to początek zamiłowania dzieci do książek.


„Spotkanie z bajką” w grupie „Słoneczka”

Dnia 15.03.2022r. odwiedziła naszą grupę pani Małgosia Błaszczyk. Dzieci przeniosły się do Magicznego lasu. Dzieci w skupieniu słuchały opowiadania o niebezpiecznym zachowaniu w lesie oraz pomocy innym w trudnej sytuacji.

Justyna Wolska


"Niebezpieczeństwo w lesie" - bajkoterapia u Pszczółek

W dniu 22.03.2022 r. Pszczółki ponownie spotkały się z panią Małgosią. Dzieci, w skupieniu, słuchały czytanego przez nią utworu. Spotkanie było świetną okazją do rozmowy na temat przyjaźni. Przedszkolaki chętnie dzieliły się swoimi przeżyciami związanymi z okazywaniem pomocy innym.

Justyna Szczepańska


Pszczółki i lekcja biblioteczna.

„Szkło do szkła, papier do papieru, na świecie segregujących jest nie wielu.” Segregacja śmieci była tematem zajęć bibliotecznych, na które udaliśmy się w czwartkowy poranek, 7 kwietnia 2022 roku. Mówi się, że segregacja nie należy do łatwych, jednak my Pszczółki bardzo dobrze sobie z tym poradziłyśmy. Kolejnym zadaniem było zakodowanie wydrukowanej trasy dla Ozobota, za pomocą właściwych kolorów oraz instrukcji. Dzięki prawidłowemu zakodowaniu przez nas trasy-również Ozobot posegregował śmieci do odpowiednich pojemników.

Marta Wołodźko


Wizyta w bibliotece

W środę tj. 11.04.2022r. Żabki wybrały się z wizytą do biblioteki na spotkanie z książką. Nasza wizyta akurat przypadła w Dzień Bibliotekarza. Dzieci zwiedziły bibliotekę, zapoznały się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych, dowiedziały się co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachowywać.

Również po raz pierwszy uczestniczyły w tworzeniu własnych książek w formie mini teatrzyków kamishibai z wykorzystaniem papieru toaletowego. Z wielkim zaangażowaniem współtworzyły historię przedstawienia. Ich prezentowaniu towarzyszył wyjątkowy nastrój, przy pomocy którego ilustrowane opowiadania zostały przedstawione w formie papierowych ,, slajdów”. Żabki z wielkim zainteresowaniem doświadczyły nowej teatralnej techniki, która przez cały czas utrzymywała je w aurze niezwykłości i magii. Jeszcze raz bardzo dziękujemy za spotkanie.

GALERIA FOTOGRAFII

Copyright © Publiczne Przedszkole Nr 3 z Grupą Żłobkową NIEZAPOMINAJKA w Świebodzicach
strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hostedby.pl
Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
ZAMKNIJ
Polityka Plików Cookies

Serwis nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies.
Pliki cookies (tzw. "ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i przeznaczone są do korzystania ze stron internetowych Serwisu. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.

Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
 1. dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika Serwisu i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb;
 2. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości;
 3. utrzymanie sesji Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie Serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła;
W ramach Serwisu stosowane są dwa zasadnicze rodzaje plików cookies: "sesyjne" (session cookies) oraz "stałe" (persistent cookies). Cookies "sesyjne" są plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia oprogramowania (przeglądarki internetowej). "Stałe" pliki cookies przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika przez czas określony w parametrach plików cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika.

W ramach Serwisu stosowane są następujące rodzaje plików cookies:
 1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach Serwisu, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach Serwisu;
 2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach Serwisu;
 3. "wydajnościowe" pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych Serwisu;
 4. "funkcjonalne" pliki cookies, umożliwiające "zapamiętanie" wybranych przez Użytkownika ustawień i personalizację interfejsu Użytkownika, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi Użytkownik, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.;
 5. "reklamowe" pliki cookies, umożliwiające dostarczanie Użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.
W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym Użytkownika. Użytkownicy Serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu Użytkownika Serwisu. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej).
Operator Serwisu informuje, że ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronach internetowych Serwisu.
Pliki cookies zamieszczane w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i wykorzystywane mogą być również przez współpracujących z operatorem Serwisu reklamodawców oraz partnerów.